Jak wygrać z funduszem sekurytyzacyjnym?
Coraz więcej klientów zgłasza się do Kancelarii z problemami sporów z funduszami sekurytyzacyjnymi. Bardzo słusznie, ponieważ pozwów takich nie należy ignorować. Niestety do niedawna pozwani często nie reagowali na pisma ze względu na to, że nie zawierali wcześniej umów z podmiotami wskazanymi w powództwie i w związku z tym uznawali pismo za omyłkę.
Możemy dostać z sądu odpis nakazu zapłaty czy pozwu w sprawie, w której powodem jest nieznany nam wcześniej podmiot „fundusz sekurytyzacyjny”.
Powództwo może być bezzasadne. Fundusz winien załączyć do pozwu wszelką dokumentację, z której wynika, że dochodzona wierzytelność istnieje i jest wymagalna, a fundusz jest uprawniony do naliczania odsetek.
Czym jest fundusz sekurytyzacyjny?
Podmiot ten stanowi jeden z rodzajów funduszy inwestycyjnych, zajmujących się zakupem wierzytelności lub praw do świadczeń z określonych wierzytelności na podstawie umowy cesji. W praktyce najczęściej wierzytelnościami takimi są umowy pożyczki, kredytu czy umowy zawarte z operatorem sieci komórkowej lub dostawca energii elektrycznej czy paliwa gazowego.
Fundusze w drodze cesji nabywają wierzytelności w/w podmiotów i nabywają prawa wierzycieli
Cesja została uregulowana w Kodeksie Cywilnym (dalej k.c.). Zgodnie z art. 509 k.c. wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią.
Art. 509.
1. Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.
2. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki.
Cesjonariusz nabywa uprawnienia do dochodzenia wierzytelności od dłużnika oraz żądania odsetek od należności głównej. W tym miejscu należy podkreślić, że żeby umowa cesji była skuteczna musi ona zostać zawarta prawidłowo. Bardzo często zdarza się, że umowa taka została błędnie sporządzona co otwiera drogę dłużnikowi do zgłaszania zarzutów i wniosków przeciwko powodowi.
I. Brak legitymacji po stronie funduszu
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę czy umowa została podpisana przez uprawnione do tego osoby. W przypadku osób prawnych krąg osób uprawnionych do reprezentacji może być dosyć skomplikowany. W przypadku gdy umowę podpisała osoba nieuprawniona jako pozwany możesz podnieść zarzut braku legitymacji czynnej.
II. Księgi rachunkowe
Bardzo istotną rzeczą jest również to, że firmy windykacyjne zakupując całe pakiety wierzytelności, często nabywają je wirtualnie, bez dokumentacji, stwierdzającej istnienie samego zobowiązania. Zasadniczo chodzić tutaj będzie o umowy zawierane przez dłużnika z firmą X, od której fundusz nabył dług. Brak takich dokumentów przekreśla powodzenie funduszu w sprawie.
Fundusze korzystając z przepisu art. 194 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2004 roku „o funduszach inwestycyjnych”, przesyłają do sądów wraz z pozwami wyciągi z ksiąg rachunkowych, które w ich ocenie stanowią dokument urzędowy. Należy pamiętać jednak, że Sąd Najwyższy swojego czasu wydał orzeczenie, w którym stwierdził, że wyciągi z ksiąg rachunkowych funduszy nie stanowią dowodu z dokumentu urzędowego w postępowaniu cywilnym, jednak mogą stanowić podstawę do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Należy więc bezwzględnie taki nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym skarżyć, jeśli podstawą jego wydania jest jedynie taki wyciąg.
III. Przedawnienie
Zarzut przedawnienia polega na wskazaniu, iż fundusz wystąpił do sądu po upływie terminu, w którym mógł to uczynić. Kodeks cywilny przewiduje różne terminy przedawnienia roszczeń pieniężnych. Podstawowymi terminami przedawnienia jest okres 3 lat. Bieg terminu przedawnienia może zostać przerwany przez niektóre czynności np. dochodzenie wierzytelności przed sądem, czy uznanie roszczenia przez dłużnika. W takim przypadku nawet upływ terminu trzyletniego nie spowoduje przedawnienia wierzytelności o jaka pozwał nas fundusz.
Wskazywane przez fundusz informacje są zazwyczaj tak szczątkowe, że nie pozwalają na weryfikację dochodzonej kwoty, a tym bardziej kwoty odsetek. Brak nawet dokładnego oznaczenia okresu, za jaki odsetki zostały naliczone czy też stopy procentowej odsetek.
Jak widać należy dokładnie sprawdzić wiele okoliczności, zanim zgodzimy się z roszczeniem funduszu i oddamy mu swoje pieniądze. Skuteczna obrona może zaś doprowadzić do oddalenia niezasadnego powództwa funduszu.Jeśli otrzymałeś nakaz zapłaty lub pozew funduszu sekurytyzacyjnego nie czekaj, tylko skontaktuj się z Kancelarią. Podczas spotkania zweryfikujemy zasadności dochodzonego roszczenia oraz przygotujemy obronę przed zapłatą kwoty żądanej przez fundusz.
Potrzebujesz pomocy w sprawach związanych z funduszem sekurytyzacyjnym? Skontaktuj się z nami!